KALICI MAKYAJKALICI MAKYAJ

Kalıcı makyaj ile; şekilsiz kullanılmış göz ve dudak kalemine, zigzag çizen eyelinera, seyrek ve kötü görünen kaş yapısına son! Canlı, gür ve estetik kaşlar, belirgin ve etkileyici gözler, formu düzgün dudaklar istiyorsanız, çözüm; kalıcı makyaj…

Kalıcı makyaj nedir?

Kalıcı makyaj, dövme işlemine benzer bir işlem anlamına geliyor. Tek kullanımlık bir iğne ile( steril iğne) renk verici özelliği bulunan çok küçük boya tanecikleri cildin üst tabakasına zerk ediliyor. Mikropigmentasyon, dermapigmentasyon, veya kozmetik dövme işlemi olarak isimlendirilebiliyor.

Kalıcı makyaj güvenli bir işlem midir?

Kalıcı makyaj, bu konuda gereken eğitimi almış, işin uzmanı tarafından yapılırsa oldukça güvenli bir işlemdir.

Kalıcı makyaj silinebilir mi?

Kalıcı makyaj, lazer cihazlardan faydalanılarak silinebiliyor. Lazer cihazları dışında dermabrazyon, cerrahi müdahale ya da yine kalıcı makyaj teknikleriyle uygulama yapılan bölgenin kamufle edilmesi gibi yöntemlerden de faydalanılabiliyor.

Kimler için uygundur?

• Yoğun iş temposunda çalışan ve makyaj yapmaya düzenli vakit ayıramayan kişiler,
• Kaş ve kirpikleri seyrek, cansız veya dökülmüş olan kişiler,
• Cilt hassasiyeti ya da alerjik reaksiyonlardan dolayı geleneksel makyaj malzemelerini kullanamayanlar,
• Terledikleri ya da su içerisinde bulundukları için tenis, basketbol, yüzme gibi aktif spor yapan kişiler ya da gün içerisinde defalarca makyaj tazelemek istemeyen kişiler,
•Kalıcı makyajın uygulanabileceği bölgelerde ufak kusurlarını kapatmak isteyen, şekil bozukluklarını gidermek isteyen kişilere uygulanabiliyor.

Kalıcı makyaj ne kadar kalıcıdır?

Kalıcı makyajın dayanma süresi;
• Cilt tipi,
• İşlemin, güvenilir kişiler tarafından doğru bir şekilde yapılması,
• İşlem yapıldıktan sonraki süreçte yapılan bakım,
• Kullanılan teknik gibi faktörlere dayalı olarak değişmektedir. Etkisi genellikle 1 ila 5 yıl arasında sürmektedir. Kalıcı makyaj uygulamasından sonra tıpkı dövmede olduğu gibi tazeleme ve onarım ile kalıcılığı arttırılabiliyor.

İşlem ne kadar sürede tamamlanır?

Genellikle 2-4 saatte tamamlanıyor. İstenilen renkler ve tasarım tartışılıyor, işlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi veriliyor ve böylelikle işlem 2 ile 3 saat sürüyor. Yaklaşık 3 hafta sonra yapılan rötuş işlemi ise 1 ile 2 saat arasında sürüyor.

Hangi bölgelere uygulanabilir, sonuç nasıl olur?

Kalıcı kaç uygulaması ve şekillendirme: Seyrelmiş kaşların gür görünmesi, kaşların yoğunluğunun artırılması ve yüz yapısına göre şeklin vurgulanması gibi uygulamalar yapılıyor.
Eye-liner uygulaması: Fazla büyük gözlerin daha normal görünmesini sağlıyor. Bitişik olduğu düşünülen gözleri daha ayrık gösterebiliyor, küçük gözleri daha büyük gösterebiliyor, iddiasız gözleri daha etkili gösterebiliyor.
Dudak şekillendirme uygulaması: Dudakları daha iyi tanımlayabiliyor, düzensiz dudak çevresini düzeltebiliyor, dolgun dudaklar sağlanabiliyor veya yara izleri gizlenebiliyor.
Dudaklara renk ve çevre çizgisi uygulaması: Dudak şeklini vurgulanabiliyor veya değiştirilebiliyor.

Kalıcı makyaj doğal görünür mü?

Kendi yaptığınız makyajdan bile daha doğal görünüyor.

Uygulama yapılmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Kaşlar için: İşlem yapılmadan 2 gün önce kaşınızı almayı, ağda yaptırmayı ya da boyamayı bırakmanız gerekiyor. İşlem yapılmadan bir hafta önce iğneli epilasyon veya lazer yaptırılamaması gerekiyor.
Dudaklar için: Eğer dudağınızda uçuk varsa ya da çıkıyorsa tedavi olduktan sonra işleme başlanması gerekiyor. Protez diş, diş teli ya da dilde piercing bulunması dudağınıza yapılacak işlem sırasında enfeksiyon riskini arttırabiliyor. Aynı zamanda dudak dolgusu yaptırdıysanız bu ve benzer konularda tıbbi danışmanınıza başvurmanız gerekiyor.

Uygulama bittikten sonra normal hayatıma geri dönebilir miyim?

İşlem yapıldığı gün evinize dönebilirsiniz. İşlem yapılan bölgede şişkinlik görmeniz normaldir. Eğer göz bölgenize işlem yaptırdıysanız evinize dönerken araba kullanmamanızı öneriyoruz çünkü gözünüzde yaşarma olması beklenebiliyor. Eğer işlem esnasında morarma olduysa morarmanın 7 gün içinde kendiliğinden ortadan kalkması bekleniyor. İşlemden sonra bu bölgede gözle görülmesi zor olan ince kabuklar oluşabilir fakat bu kabuklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkıyor. İşlemden sonra geçen gün işlem kendini daha da belirginleştirmeye başlıyor. Pigmentlerin cilde oturması ve istediğiniz görüntüyü alması ortalama olarak 2 hafta sürüyor.

Kalıcı makyaj kimlere uygulanamaz?

• Hamileler ve bebek emziren kişiler,
• Şeker hastalığı bulunanlar,
• Hemofili hastalığı bulunanlar,
• HIV virüsüne sahip kişiler,
• 18 yaşın altında bulunan kişiler,
• Pigmentlere alerjisi olan kişiler,
• Et beni olan kişiler ya da uygulama yapılacak bölgede egzama, mantar ya da siğil gibi cilt rahatsızlıkları bulunan kişiler,

Uygulamadan sonra yapılması gerekenler nelerdir?

• Güneşten korunmak ve güneş kremi kullanmak gerekiyor.
• Uygulama sonrasında bölgeye antibiyotikli krem sürüldüğü için bu bölge 24 saat boyunca suyla temas etmemesi gerekiyor.
• 1 hafta süresince hamam, sauna, deniz ve havuza girilmesi gerekiyor.
• Solaryuma girilmemesi gerekiyor.
• Uygulamadan sonra ciltte oluşabilecek kabukları kesinlikle kaşımamak oynamamak gerekiyor.